A térkő előnyei
A térkő számos előnnyel rendelkezik, nem véletlenül olyan gyakori eleme a kerteknek, köztereknek. Természetesen nem szabad elfeledkezni a térkő lerakás egyszerűségéről, ám használat közben még ennél is nagyobb pozitívumokkal szembesülhetünk.
Egyrészt a lerakáshoz hasonlóan a javítás is rendkívül könnyű. A teli beton felületeket amennyiben sérülés éri – akár túl nagy súly kerül rájuk, egy fa gyökere feltöri őket vagy jégkár keletkezik – teljesen fel kell szedni, majd újra telepíteni. A térkő ezzel szemben kisebb-nagyobb elemeinek köszönhetően sokkal egyszerűbben javítható. Elegendő csak a sérült darabokat – esetleg azok környezetét – felszedni, majd újra rakni.
Másrészt a térkő sokkal kevésbé hajlamos a sérülésre és a sérülés okozására is. Az egyes elemek közötti rések képesek elvezetni egészen a talajig a vizet, így a hideg időkben az nem áll meg a repedésekben és feszíti szét az elemeket. Ezzel párhuzamosan pedig a felület tetején sem reked meg a víz és a jég, így mínuszokban is biztonságosan használható a térkő.
A térkövek típusai
Ma már számtalan térkő típusközül válogathatunk, így biztosan mindenki megtalálja a kedvencét, azt a terméket, amely tökéletesen illik otthonához.
Térkő formák
Manapság térkövek terén közel sem csak a hagyományos négyszögletes és hullámos elemek közül választhatunk. Számtalan azonos és egymástól eltérő darabokból álló típus is létezik, amelyekkel izgalmas térkő lerakás minták alakíthatók ki. A hagyományos formák szinte minden otthonhoz és kerthez tökéletesen illenek, így biztosan nem fogunk velük mellé. A rusztikus, bontott téglára emlékeztető darabok kiválóan mutatnak a mediterrán stílusú kertekben. Végül pedig a kör és négyszögletű formákat ötvöző szettek vagy a különböző méretű darabokból álló összeállítások letisztultságuk miatt legjobban a modern, minimalista stílust egészítik ki.
Térkő vastagság
A térköveket három vastagsági csoportba oszthatjuk. Ezek közül az alapján érdemes választani, hogy pontosan milyen célra szánjuk a burkolatot.
Az első, 4 cm vastag térkő járda kialakítására, a gyalogos forgalom számára felelnek meg. A közepes méretű, 6 cm vastagságú darabok akár már személygépjárművek súlyát is elbírja, ám csak mérsékelten – azaz nem utcai forgalomként. Ezutóbbira azonban a legvastagabb, 8 cm-es térkövek akár alkalmasak lehetnek, hiszen teherautók, jelentős súlyok terhét is biztonságosan elbírják.
Térkő rétegrendek
A térkő lerakás előtt van még egy elmélet, amivel érdemes megismerkedni: a rétegrendek. Ugyanis nem mindegy, hogy hova és hogyan rakjuk le a térkő elemeket, hiszen a nem megfelelően előkészített terepen rövid időn belül megsüllyedhet a burkolat.
A térkövezés minden esetben kavics lerakásával kell, hogy kezdődjön. Ennek egy körülbelül 15-20 cm vastag tömörített rétegnek kell lennie, amely az egész burkolat alapját képezi.
Ezt követően egy opcionális réteg következik: beton vagy geotextília. Mindkét anyag abban segít, hogy a térkő egyes elemek között ne jelenjen meg gaz, hanem még hosszú évek múlva is újszerű hatása legyen a burkolatnak. Ez azonban akár teljes egészében is kihagyható.
A kavicsra vagy a betonra, geotextíliára ezt követően egy 2-3 cm vastag homok réteg kerül, amely már a térkő tényleges alapját adja. Ezt követően ugyanis már maga a térkő következik, a maga 4, 6 vagy 8 cm vastagságú elemeivel.
Térkő lerakás betonra: szabad?
A térkő ragasztása betonra nem ajánlott dolog. Ennek oka, hogy ahogyan arról már szó esett, a beton könnyen sérülhet, törhet, repedhet. Emiatt ha közvetlenül erre próbáljuk lerakni a térkövet, azzal a burkolóanyag természetes rugalmasságát vesszük el. Ha mindenképp ragaszkodunk a betonréteghez, azt nyugodtan rakhatjuk a kavics és a homok közé – közvetlenül a térkő elemek alatt azonban jobb elkerülni.
Térkő lerakás lépésről lépésre
Ásás: A térkő lerakás első lépése az alap kiásása. Emiatt szükséges ismernünk a rétegrendeket, hiszen így számolhatjuk ki, hogy pontosan mekkora alapot kell ásni.
Térkő szegély lerakása: Mielőtt megkezdjük a térkövezést – vagy egyáltalán az előbbiekben felsorolt rétegek lerakását – le kell rakni a szegélyt. Amennyiben hagyományos térkő szegélyt használunk, ahhoz beton alapot is kell önteni. Ha azonban a térkő íves lerakása mellett döntünk, a könnyen hajlítható műanyag szegélyeket érdemesebb választani.
Döngölés: Az első réteg lerakása előtt érdemes ledöngölni a kiásott alapot. Ezzel ugyanis sokkal stabilabb lesz a teljes szerkezet, ezáltal maga a burkolat is.
Sóderezés: A következő lépés a kavicsréteg kialakítása.
A homok: A kavicsot általában 2-3 cm homok követi. Ez alól kivétel, ha a két réteg közé betont öntünk vagy geotextíliát rakunk le. Ezekben az esetekben a homok ezen anyagok fölé kerül.
Térkövezés: Ha az alap elkészült, itt az ideje a térkövezésnek! Használjunk előre kialakított mintát – akár saját magunk alkotta, akár a gyártó által ajánlott sablont is alkalmazhatunk!
Fugázás: Térkő esetében is fontos a fugázás, azonban a hagyományos fuga helyett itt homokot kell használni. Söpörjük be homokkal az elemek közötti réseket egészen addig, amíg már egyáltalán nem is látszódnak. Ezt követően locsoljuk le a felületet, hogy a felesleges homok is befolyhasson a hézagokba és eltűnjön a felületről.
Amennyiben te is térkő lerakásra készülsz házilag, nézz szét webáruházunkban is ész szerezz be minden szükséges kelléket egy helyről!